285 letů
572 280 km
Aneb už jsem asi fakt starej.
prožito: 28.1.2016 – 28.1.2021
vypuštěno: 1. února 2021
Popravdě mi to vůbec nedošlo, ale když mi ve čtvrtek Instagram připomněl, že je to pět let od mýho prvního tripu, trochu to ve mně hrklo…“Pět let? Tolik?“
No a když už je to výročí, a ono pět let není každej rok, tak jsem se rozhodl udělat tady na blogu takovej speciál, kterej těch krásných 5 let shrnuje.
Začínalo to samozřejmě o dost jinak, než jak moje cestování vypadá dneska. Kdyby moje dnešní já někde potkalo sama sebe verze 2016, asi bych si říkal, co je to za magora a co to má proboha na hlavě. Byl jsem vyjukanej hubeňour, co se sotva domluvil, ale ty začátky jsou vždycky těžký.
Bylo to v den pololetního vysvědčení ve třeťáku na gymplu. Já rupnul z němčiny a večer sedl poprvé v životě do letadla a letěl do Londýna, kterej jsem si okamžitě zamiloval. Co se naopak nepovedlo, bylo nocování na letišti po příletu do Anglie. Takovou šílenost na prvním tripu dokážu vymyslet fakt jen já. Ale neodradilo mě to.
Pamatuju si, že po návratu z Londýna jsem se cítil, jak kdybych vylezl na Everest a dělal z toho trochu víc, než to reálně bylo. Z dnešního pohledu je to pro mě letět do Londýna jako jet šalinou do hospody, tehdy to však byla euforie jak prase.
Další tripy na sebe nenechaly dlouho čekat. Celkově byl ale ten první rok takovej rozkoukávací a v mnohým dost úsměvnej, jako třeba moje ztracení se v nočních Benátkách nebo zmatený pobíhání po autobusovým nádraží v Krakově, odkud že mi jede ten bus.
Nějak to holt ale začít muselo.
Mě to samotnýho
prostě strašně baví.
Už od začátku jsem si nějak držel tu auru, že je mi samotnýmu na cestách fajn. Vždyť při plánování toho prvního Londýna mě ani nenapadlo se někoho zeptat, jestli letí se mnou. To asi mluví za všechno.
V tom prvním roce jsem si ale taky dvakrát zkusil jet s někým. Jednou to byla hrůza, jednou to bylo super. Holt je to o tom, s kým cestujete a to, že si před tripem řeknete, že to bude v pohodě ještě neznamená, že to tak fakt bude.
Postupem času, a v roce 2017 je ten přerod patrnej určitě nejvíc, se moje cestování začalo ubírat jistým směrem. Já tomu dneska říkám Dělat si to zajímavý. Lítání jen tam a zpátky už zkrátka bylo dost, to přece dělá každej.
Přišly samozřejmě i první problémy. Ne nadarmo se říká, že čím víc polívky si dáš, tím větší je pravděpodobnost, že se utopíš. Stávka na letišti v Berlíně a půlka tripu v trapu. To se holt občas stane. I o tom to cestování je.
2017 trip list
#1 Londýn – Eastbourne
#2 Berlín – Riga – Kaunas – Kodaň – Londýn
#3 Bergamo (Como) – Barcelona – Porto – Londýn
#4 Milán – Bordeaux – Londýn
#5 Berlín – Riga – Vilnius – Oslo – Londýn – Hastings
Ten rok 2017 by se dal nazvat i nějakým přelomem. Jednak jsem začínal cítit, že mi je evropský pískoviště čím dál víc malý. Druhak jsem přišel na to, že si holt budu muset udělat pevný zásady, co se spolucestujících týče. Nebudu tu psát telenovelu, takže opravdu ve zkratce: Dvě hlučný holky a jeden Cigl. Jak to asi mohlo dopadnout? Velmi špatně! V takovéto konfiguraci už nikdy!
Pokud bych měl z roku 2017 něco vypíchnout, budou to dvě věci.
Beachy Head. Perla jižního pobřeží Anglie, kterou jsem si okamžitě vzal za svou a to místo nahoře na útesu nad majákem řadím strašně vysoko.
Poslední trip roku. V rámci výletu do Pobaltí, Osla a následně Londýna a opět jižní pobřeží vznikly fotky, který do dneška považuju za jedny z nejlepších, co jsem udělal. Naživo to navíc bylo ještě stokrát hezčí. Jakože jo, tohle se hodně povedlo.
Jo a taky že jsem odmaturoval samozřejmě a ukončil svoji studijní kariéru.
Novej rok, nová práce, nový možnosti.
Co si budem, na škole, zvlášť na gymplu je strašně složitý vydělat si tolik, aby se z toho dalo udělat něco obřího. Člověk si prostě nemůže říct “Letím do Antarktidy.” Zaprvé by ho učitelé zabili, zadruhé by musel vykrást banku.
I díky tomu jsem mohl vyrazit do Švýcarska, nebo poprvé do Norska za polární kruh lovit auroru. Neúspěšně.
Já každým tripem cítil, že mi Evropa začíná být těsná v pasu, že už se do ní taktak vejdu. Přišel čas letět dál. Poprvé do Asie.
Pamatuju si, jak jsem byl vyklepanej úplně stejně, jako tehdy v lednu 2016, kdy to všechno začínalo. Přitom je to úplně to stejný, jen člověk letí dýl.
Úplně nejhorší to se mnou bylo v Číně, kde jsem měl asi den přestup v Guagzhou (Kantonu). Já si skrz to, že se tam na nic nepřipojíte a nikde mimo hotel a letiště nedomluvíte, vnuknul do hlavy, že mě tam snad rozporcují na polívku. Teď s klidným srdcem mohu prohlásit, že to není pravda. Polívky dělají kluci max. ze psů. Ale vyplašenej jsem byl teda parádně. Obecně se pro mě za těch 5 let ale Čína stala něčím strašně fascinujícím.
Obecně ten první asijskej výlet byl šílenej. Skoro všude jen jednu noc, v druhé polovině výletu navíc každý den vstávání kolem páté ranní, což u mě znamená tak trošku válku. Ovšem zkušenost k nezaplacení, zvlášť k tomu, co jsem si naplánoval jako další adventuru.
2018 trip list
#1 Švýcarsko – Londýn
#2 Gdaňsk – Tromsø – Gdaňsk – Stockholm – Budapešť
#3 Berlín – Skotsko – Dublin – Londýn – Eastbourne
#4 Boloňa – San Marino
#5 Budapešť – Dubaj – Kanton – Bangkok – Krabi – Kuala Lumpur – Singapur – Berlín
#6 Londýn
#7 Cesta kolem světa 1
Barcelona – San Francisco – Honolulu – Ósaka – Kyoto – Tokyo – Soul (DMZ) – Wuhan – Řím
Trip reporty z roku 2018
Největší šílenost, dobrodružství, výzva. Sen.
O tom byla cesta kolem světa v prosinci. Absolutní vrchol mýho prozatimního cestování, kterej jsem plánoval půl roku a snil o něm snad od chvíle, co jsem začal lítat. A byla fantastická. Za těch 13 dní jsem viděl tolik, že mi přijde, že to do dneška teprve všechno zpracovávám.
Tenhle rok považuju za totální vrchol. V tomhle roce jsem se rozlítal tak, jak bych chtěl lítat každej rok. Bohužel byl rok 2019 na nějakou dobu nejspíš posledním normálním rokem, ale o tom až později.
Když to vezmu ze začátku. Zažil jsem úžasnej trip na Lofoty, na kterej do smrti nezapomenu. Poprvé jsem viděl polární záři. Poprvé se mi stalo, že mě nějaký místo ohromí takovým způsobem, jakým se to stalo tady.
Poprvé jsem viděl Amsterdam. Poprvé jsem byl v Hong Kongu, kde jsem se jen usvědčil v tom, že já ten asijskej odér prostě můžu víc, než jiný.
Do Švajcu aspoň jednou ročně.
Taky jsem se utvrdil v tom, že je mi dobře ve Švýcarsku. Až moc dobře. Dohoda sama se sebou teda zní, že do Švajcu za kravičkama, horama a čokoládou aspoň jednou ročně, což, musím zaklepat, daří.
2019 trip list
#1 Londýn – Seaford – Talinn – Helsinki – Berlín – Milán
#2 Londýn – Tromsø – Lofoty – Tromsø – Gdaňsk – Stockholm
#3 Amsterdam – Hong Kong – Londýn
#4 Milán – Švýcarsko
#5 Cesta kolem světa 2
Milán – Kyjev – Bangkok – Kuala Lumpur – Bangkok – Peking (Badaling) – Hong Kong – San Francisco – Stockholm
#6 PANAM
Barcelona – Boston – Panama City – Lima – Cuzco – Lima – Santiago de Chile – Barcelona – Londýn
Koncem léta jsem chtěl do Chile. Dopadlo to lehce jinak, ale stěžovat si nemůžu. Já o tomto tripu už napsal samostatný report, takže to tady moc rozvádět nebudu. Každopádně bych ale chtěl říct, že stejně jako v případě Švýcarska, i cestu kolem světa bych chtěl dělat každej rok.
Obletět zeměkouli
bych chtěl každej rok.
Nakonec i na tu Jižní Ameriku došlo. Místo Chile hlavní cíl Peru. Cuzco, kousek od Machu Pichu, na které jsem nejel a nechal si ho na příště. Amerika obecně není úplně můj šálek piva, ale já si nemůžu stěžovat. Tady nebylo absolutně proč. A ani jednou jsem neměl strach, že mě přepadnou, a to už se počítá!!! Navíc když koukáte na tak úžasný místo, okolnosti moc neřešíte.
Koncem tohoto tripu jsem navíc dosáhl na metu 100 letů. Pro někoho by to třeba nic neznamenalo. Pro mě však strašně moc. Navíc na moje narozeniny a ještě do Londýna, kde to celý začalo!
Rok 2020 měl být dalším stéblem krásnýho cestování, jenže nebyl.
Přitom to začalo tak krásně. Další asijské dobrodružství. Parádní výlet na Taiwan dával předpoklad, že tento rok bude stát za to. No…doopravdy stál.
V únoru jsem ještě stihl moje Švýcarsko a pak to začalo. Od února do konce června bez letadla, bez cestování. Když vám vezmou tu nejlepší věc co máte, prostě to nebudete vy. A já opravdu nebyl já.
Zbytek roku byl, jak když nutíte puberťáka hrát si s hračkama pro kojence. Aspoň mi to tak přišlo. Ano, jsem rád, že jsem mohl aspoň nějak cestovat, ale nebylo to prostě ono. Já si nechci stěžovat, vím, že to působí, že chci trochu moc. Jsem zdravej a cestování je jen věc navíc, ale ne pro mě. Já s lítáním stojím a padám.
2020 trip list
#1 Riga – Istanbul – Šanghaj – Taipei – Hong Kong – Kuala Lumpur – Londýn
#2 Bergamo – Švýcarsko
#3 Švýcarsko
#4 Cesta kolem Evropy
Rhodos – Benátky – Londýn – Edinburgh – Shetlandy – Edinburgh – Gdaňsk – Stockholm – Nice – Monaco – Varšava
#5 Lisabon – Řím
#6 Stockholm – Luleå – Abisko – Stockholm – Istanbul
Pokud jsem za něco rád, tak je to listopadový trip za polární kruh do švédského Abiska. Tam ze mě ten splín aspoň trochu spadnul. Tam jsem byl šťastnej.
Rok 2021 tady máme chvilku. Mně už se ale povedlo to, o čem jsem rok snil – letět daleko mimo Evropu. Přes 10 hodin za horizont.
Těch pět let ve vzduchu jsem tak završil víc než hezky. Samostatnej report o tomto výletu samozřejmě v dohledné době bude!
2021 trip list
#1 Mexiko
Ženeva – Paříž – Mexico City – Mérida – Chichén Itza – Tulum – Mexico City – Paříž – Ženeva
Další přibudou.
Korona nekorona.
Bylo to krásných pět let. Zažil a viděl jsem toho tolik, že se to snad ani nedá vypsat. Je teda pravda, že kůň zvracející v barvách francouzské trikolóry a couvající stíhačka mi pořád unikají. Našel jsem si místa, kam se vracím strašně rád. Našel jsem aerolinky, se kterýma už nikdy nepoletím. Hlavně jsem ale našel sám sebe!
Doba je zlá, ale já budu snít dál. Na seznamu je Severní Korea, Point Nemo, Patagonia, Sibiř, Zéland a plno dalších. Nejdřív ze všeho ale spáchám cestu kolem světa 3 a pak asi i 4, aby to tempo jedna ročně opravdu platilo. Snad to ještě letos půjde.
Nakonec bych chtěl strašně poděkovat lidem, kteří mě v mým lítání podporujou a tlačí dopředu. Kdybych neměl komu ze svých cest posílat pohledy, nedávalo by to žádnej smysl a bylo by to k ničemu.
Cigl!
5
let
144
letů
278 732
km
Londýn
16x
Stockholm
7x
Milán
5x
11 154 km
SCL – BCN
Santiago de Chile – Barcelona
LEVEL | Airbus A330-200
23.-24.11.2019
11 147 km
hkg – sfo
Hong Kong – San Francisco
Cathay Pacific | Boeing 777-300ER
28.8.2019
10 947 km
kul – lhr
Kuala Lumpur – London Heathrow
Malaysia Airlines | Airbus A350-900
15.1.2020
9937 km
sin – txl
Singapore – Berlin Tegel
SCOOT | Boeing 787-8 Dreamliner
8.7.2018
9751 km
bcn – sfo
Barcelona – San Francisco
LEVEL | Airbus A330-200
5.12.2018
231 km
GVA – ZRH
Geneva – Zurich
Swiss | Airbus A220-300
19.2.2020
231 km
Zrh – gva
Zurich – Geneva
Swiss | Airbus A320-200
3.7.2020
231 km
zrh – gva
Zurich – Geneva
Swiss | Airbus A220-100
8.1.2021
231 km
gva – zrh
Geneva – Zurich
Swiss | Airbus A220-100
20.1.2021
EMERGENCY LANDING
279 km
OSR – prg
Ostrava – Praha
LOT | Bombardier Dash 8 Q400
28.1.2020
No Data Found
*V roce 2021 počítáno pouze do 30.1.2021.
No Data Found
*V roce 2021 počítáno pouze do 30.1.2021.